ASTAR UYGULAMASI

 

 

DİKKAT ...Tüm astar, boya ve vernikleme işlerinizi iyi havalandırılmış ortamlarda  uygulayın……

 

 

   Ahşap modelcilik, diğer modelcilik branşlarına göre daha çok tesviye ve macun gerektiren bir iştir. Bu işlemlerde bize çok faydalı olan astar boyayı modelimize uygulama sebeplerimiz şunlardır.

 

1- Yüzeye yapışma katsayıları yüksek olduğundan, ahşaba uygulandığında iyi bir tutunma gerçekleşir. Modelimize macun uygulamadan önce bir kat astar uygulamak gerekir, böylelikle macunun modele iyi yapışmasını sağlar ve ileride meydana gelebilecek çatlamalarında önüne geçmiş oluruz.

 

2- Örtücülüğünün yüksek olmasından  dolayı, çıplak ahşabı kolaylıkla kapatır.

 

3- Dumanlı gri astar boyalar, ahşap üzerinde çıplak gözle göremediğimiz hataları görmemizi sağlar.

 

4- Mikron şeklindeki  hataların ortadan kalkmasında, dolgu görevi yapar.

 

5- Son olarak yapışma katsayısının yüksek olmasından dolayı son kat olarak uygulanan boyanın, yüzeye iyi yapışmasını  ve uzun ömürlü olmasını sağlar.

   

 

   Macunlama ve  tesviye işlemini bitirip, birinci derecedeki hataları kapattığınız modelinizi, alkollü veya kolonyalı pamuksuz bir bez ile güzelce silin ve 10-15 dk kurumaya bırakın. Bu işlemin faydası gözle fark edilmeyen, elinizden bulaşan yağ ve kirleri, zımpara tozlarını  temizlemektir. Aksı taktirde kirli bölgelere astarın tutunması zayıf olacağından ileride boyada atma gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.  

       

    Modelinizin boyanmayacak yüzeylerini maskeleyin ve nalburlarda satılan Marshall yada  dyo sentetik astardan temin edin. Bu astarlar beyaz renktedir. Siz içerisinden kullanacağınız miktar kadar aldıktan sonra bir iki damla sentetik siyah boya ekleyin ve dumanlı gri renk elde edene kadar karıştırınız. Zira hatalar dumanlı gri renkte çok net gözükür (En son kat atacağınız astar boyanın kesinlikle beyaz renkte olması gerekmektedir, aksi taktirde ana boyada renk sapmalarına ve gri rengi kapatmak için 3-4 kat boya atacağınızdan kalın yüzeyli bir boya tabakasına sebebiyet verir)

 

   Bu astarı çok hafif selülozik tiner ile inceltiniz. Astarınız fırçanın rahat kayabileceği kadar ince, ahşap yüzeyi kapatacak kadarda kalın olmalıdır. Hazır olup olmadığını kahvaltılık margarin kabı üzerinde test edebilirsiniz. Bu kaba astar sürdüğünüzde fırçanız rahatça kayıyor ve  boya yüzeyi  rahatça kapatıyorsa, astarınızın kıvamı mükemmel demektir. Modelinize fırça yardımı ile bu hazırladığınız astarı uygulayınız. Normalde selülozik bazlı boyalar fırça ile uygulanmazlar, biz daha sonra zımparalama işlemi yapacağınız için fırça ile uygulamada herhangi bir problem bulunmamaktadır. Uygulama esnasında özellikle köşe içlerinde ( Yumru ile bodoslama ve kıç birleşim yerleri gibi ) astar boya birikmemesine dikkat ediniz aksi taktirde modelinizdeki detaylar kaybolacaktır. Bu astar boya uygulamasından sonra modelinizdeki ikinci derece hatalar ortadan kalkacaktır.

 

   Astar uyguladığınız modeli 24 saat kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra hatalı yerler meydana çıkacaktır. Bazı yerler çukur kalmış veya buna benzer hatalar kapanmamış olabilir. Hatalı yerleri 400-500 numara zımpara ile tesviye edin. Gerekiyorsa macun uygulayıp tekrar tesviye edin. Bu işlemi bitirdikten sonra tekrar astar boya uygulayın. Yine hatalı yerler varsa, çok düzgün bir zemin elde edene kadar, macun, tesviye, astar işlemlerine devam edin. Ama unutmayın ki bu üç işlemi her uyguladığınızda modeliniz detay kaybetmeye devam edecektir.

 

   Her astar uygulamasından sonra astar boyanızın sertleşmesi için 24 saat zaman ayırmayı  ihmal etmeyin. Boyalarda ve astarlarda el değme süresi ile sertleşme süreleri farklı olabilir. El değme süresi 2 saat verilen bir boyanın sertleşmesi 12-24 saat alabilir. Zira ben boyanın ve astarın sertleştiğini kokusundan anlıyorum. Boyalı yüzeyi kokladığımda tiner kokusu alamıyorsam sertleştiğini biliyorum.

 

   Tüm yüzeydeki hataların kapandığından emin olduktan sonra 1000-1200 numaralı zımpara ile zımparayı ıslatarak ve modelinizi hafifçe ovalar gibi zımparalayarak  pürüzsüz ( Yoğurt kabı yüzeyi gibi ) bir yüzey elde ediniz.

 

NOT: Sonradan macun ve tasfiyeye işlemine ihtiyaç duymamak için sarma işlemine yeteri kadar zaman ayırarak, dikkatli bir şekilde modelimi sarıyorum. Güzel bir  sonuç almak için astar boyayı airbrush ile  veya sprey astar olarak modele uyguluyorum. Fırçayla astar uygulama yönteminde  sonuç tatmin edici olsa da, bir nebze olsun modelde detay kaybına sebebiyet veriyor ve bu beni rahatsız ediyor. Bu nedenden dolayı modelimi hatasız sarmaya çalışıyor, gözden kaçan hatalar var ise onları ufak macun müdahalesi ile kapattıktan sonra modelciler için üretilmiş tamiya marka selülozik sprey astar  uyguluyorum. Hem detay kaybettirmiyor, hem de tutuculuğu ve örtücülüğü mükemmel. Airbrush tercihiniz de elbetteki var...   07 Temmuz 2008  Fatih KARALAR    

 

 

Marshall sentetik astar

Dyo sentetik astar

Tamiya selülozik astar