KAİDE-KALASTRA AYAĞI YAPIMI

(Pedestal building)

 

 

      Gemi modellerinin kaide üzerine monte edilmesini sağlayan bu ayağı 15mm kalınlığında, yuvarlak pirinç metal malzemeden torna yardımı ile imal ettim. Satın alma imkanımda elbette vardı ama her zaman istediğiniz ölçülerde kaide ayağı bulamıyorsunuz .Bazen şekli hoşunuza gitmiyor, bazen ölçüleri uymuyor. Modelinizin omurga kalınlığından 1 mm daha fazla omurga yarığı bulunan bir kaide ayağı bulmanız gerekiyor. Bu da her zaman mümkün olmuyor. Zaten satılanların çoğunda omurga içerisine saplanan mil dahi bulunmuyor.  İmal ettiğim pirinç ayağın yapım tekniklerini detaylı olarak incelemek için fotoğrafların üzerine tıklayınız.

 

 

Pirinç malzemenin alnından ve yüzeyinden talaş kaldırarak sentesine getirdim. İki adet kaide ayağı ihtiyacım olduğundan pirinç çubuğun iki ucuna da sırasıyla aynı işlemi yaptım.


 

 

Tornayı makinesini, freze makinesi olarak kullanma tekniğinden yararlanarak, 6 mm freze çakısı ile omurganın oturacağı kanalı açtım. Modelimin omurgası 5,5 mm olduğundan 6 mm freze çakısını tercih ettim. Omurga kanalı açma işlemini iki tarafa da uyguladım.

 


 

 

 

Omurganın içerisine saplanacak mili 2 mm olarak tercih ettiğimden dolayı, mil yuvasına kılavuz çekebilmek için yuvayı 1,6 mm matkap ucu ile deldim. Akabinde metrik 2 kılavuz kullanarak diş açtım.


 

 

2 mm kalınlığındaki pirinç çubuğa da metrik 2 pafta kullanarak diş açtım. Diş açtığım bu çubuğu daha önceden kılavuz çektiğim yuvaya sıkıca vidaladım.


 

 

Değişik torna kalemleri ve eğeler kullanarak formu verdim. İlk ayağı yaparken torna arabasının x,y eksen koordinatlarını bir kağıda yazdım. Bu koordinatları kullanarak ikinci ayağı yaptım ve  birbirinin ikizi iki ayak sahibi oldum. Sırasıyla 400- 600- 800- 1200 zımpara kullanarak yüzeyi düzelttim. Parlatma işlemini diş macununu pasta olarak kullanarak yaptım. Aslında toz vim deterjan en iyi sonucu veriyor ama o an için evde yoktu. Parlatma işlemine müteakip keski kalemiyle pirinç ayağı iş parçasından ayırdım.


 

 

Son olarak kaideye montajını yaptım.

Fatih KARALAR

  27 Kasım 2009