GEMİ MODELCİLİĞİNDE KÜREKLER

(Ship oars, boat oars and galley oars)

 

      Eski mısırlılar ve Romalılar   tarafın icat edilen küreğin tarihi milattan önce 25.yy dayanmaktadır. Nil ve Akdeniz bölgelerinde ilk kez kullanılmışlardır. İnsanoğlunun denizlere açılmasıyla birlikte ulaşımın önemli bir unsur olduğu dönemlerde kürek önemini yükseltmiştir. Balina avcıları, balıkçılar, kılavuz gemileri, kadırgalar, küçük tüccar gemileri  için kürek vazgeçilmezdir. Tarihten günümüze bazı kürek çeşitleri aşağıdadır.

 

 

1-Latin küreği   2-Yunan küreği   3-4-5-8-Mısır küreği   6-Girit küreği   7-Tüccar gemisi filika küreği 9-Venedik gondolu küreği  

10-Filika küreği   11-Boyna küreği   12-Savaş gemisi filika küreği

 

    Gemi modelciliğinde kürek yapımı gerçekten zor  iştir. Ölçeğe vurduğunuz zaman yeri gelir küreğin sap kalınlığı kürdan kadar olabilir. Çoğu modelci kolayı seçip küreği üç parçadan yapmaktadır. Birinci olarak sap ve topaç kısmını, ikinci olarak gövdeyi ve son olarak kürek palini yaparlar.Akabinde bu üç parçayı birbirine yapıştırarak küreği oluştururlar. Sonuç olarak tatmin edici gözükse de ben bu durumdan pek haz etmem. Yapışma izleri gözükeceğinden modeli izleyen birisi  kürekler için hiç uğraşılmadığı  hissine kapılabilir ve aylarca emek harcadığınız modelinizin kalitesi bir kürek yüzünden baltalanabilir. Peki nasıl yaparız da kürekleri tek parça çıkartırız.

    Birçok  gemi modelcisi "sıra" yöntemi ile bu işi çözmektedir. Eğer altı adet kürek yapacaksa önce altı adet ağacını hazırlar. Sırayla bunların hepsinin topaç ve tutamak kısımlarını yapar. Akabinde hepsinin gövdesini ve son olarak gene hepsinin palini yaparak bitirir. Böylece simetri olarak birbirine en yakın kürekleri elde etmiş olur. Eğer kürekler teker teker bitirilirse birbirleri ile alakası olmayan altı adet kürek elde edilir ve bu durum insana saç baş yoldurtur.

   Her modelin bir çıkmazı vardır. İleriki günlerde yapacağım Baştardanın çıkmazı ise kürekleriydi. Düşünsenize 71 kürekli bir Baştarda yapıyorsunuz. Herhalde  3 ay sadece kürek zımparalamakla geçer. Ama ben bu durumu sonunda çözdüm. Tonla para verip bir modelci tornası aldım ve bu tornaya adapte edilen çeşitli aparatlar yaptırdım.

     Yuvarlak veya kare  çıtayı tornaya bağlıyorum, start düğmesine basıyorum ve kahvemi yudumlayarak o müthiş manzarayı izliyorum. CNC makinesi sisteminde çalışan bu cihaz, ortalama 15cm uzunluğundaki küreği 25 saniyede tamamlayabiliyor. Sayfa başında gördüğünüz kadırga küreğinin kaba işçiliği 30 saniyede yapıldı. Deneme amaçlı yaptığım diğer kürek modellerinden örnekler aşağıdadır.

 

Osmanlı elçi kayığının kürekleri ( Uzunluk 16,6 cm, ölçek 1/24 )


 

Osmanlı piyade kayığının kürekleri (Uzunluk 13,6 cm Ölçek 1/24 )


 

Tüccar gemisi filika küreği (Uzunluk 14 cm Ölçek 1/24 )


Fransız ve İspanyol kadırgası küreği (Uzunluk 21 cm, Kürek tutamağı kalınlığı 0,7 mm , Kürek palinin üzerindeki ince belin kalınlığı 1,7 mm, Makine zaten kürdan gibi olan bu kürek için tasarlanmıştı, sonuç gerçekten mükemmel ötesi. 30 saniyede kaba işçiliği tamamlandı. Önümüzdeki günlerde bunlardan 71 adet yapmam gerekecek.

 

 

 Benim de  küreklerim tek parçadan oluşsun diyorsanız kürek çizimini gönderdiğiniz taktirde yardımcı olabilirim.

 

Fatih KARALAR

  22 Ağustos 2009