NAVIGA 

 

(Dünya gemi modelciliği ve Gemi modelleri sporları birliği)

 

     NAVIGA Gemi modelciliği dallarından  herhangi birisiyle uğraşan kişiler için organize edilmiş, tüm dünyayı kapsayan bir kuruluştur. Temel amaçları Gemi modelciliğini ilerletmek, desteklemek, tanıtmak ve bu hobiyi yapanlar arasında din, ırk, millet, görüş  ayrımı yapmadan arkadaşlık ilişkilerinin oluşturulmasını sağlamaktır. Gemi Modelciliği ile ilgili olan  bir organizasyon kurma fikri 1959 yılında İtalyan, İspanyol, Alman, Fransız, Avusturya ve İsviçreli Modelcilerinin  toplantısında  doğmuştur. İlk etapta Avrupa çapında bir organizasyon olarak düşünülmüş ve resmi ismi " Naviga " Avrupa Gemi Modelciliği ve Gemi Modelleri Sporları Birliği olarak verilmiştir.  Avusturya'nın Viyana şehrinde kurulmuş olup, halen görevine devam etmektedir. 1999 yılında Naviga tüm dünyayı kapsayan bir organizasyonuna dönüştürülmüştür. Naviganın beş ayrı kategoride ve içlerinde Türkiye'nin de bulunduğu 41 ayrı ülkede temsilcilikleri vardır ve resmi web sayfasında dil olarak almanca kullanmaktadır.

 

     Naviga iki senede bir  gemi modelciliği dünya şampiyonası organize eder. Talep olması durumunda kıta şampiyonası da düzenleyebilmektedir. Naviga şahsi olarak yapılan üyelik başvurularını kabul etmemektedir. Ülke olarak 41 üyesi vardır. Türkiye temsilcisi C kategorisinden ( Statik-Yüzmeyen ölçekli modeller ) üye olan " Türkiye Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği "dir.

Naviga resmi sitesinde Türkiye'nin üyelik durumunu gösteren sayfa

www.naviga.org/Staty/Turkei.htm

 

 

NAVIGA KATEGORİLERİ

 

C Statik (yüzmeyen) ölçekli modeller
NS Dinamik (yüzen) ölçekli modeller
FSR Model yarış tekneleri
S Kumandalı yelkenli yatlar
M Motorlu  modeller

 

 

     Yukarıdaki kategorilerden herhangi birine üye olunabilir. Her kategori için her ülkeden sadece bir dernek, federasyon üye olabilir. Dernek veya federasyonlar sadece bir kategoriye üye olabilirler. Üyeliğe sadece dernek veya federasyonlar kabul edilebilir. Eğer bir ülkede dernek veya federasyon miktarı yeterli değil ise kulüplerde üyeliğe kabul edilebilmektedirler.

      

        Her bir kategori için ayrı ayrı müsabaka kuralları bulunmaktadır. Bu sitedeki ve birçok arkadaşımın yaptığı modellerin dahil olduğu kategori C  kendi içerisinde yedi gruba ayrılmaktadır. Kategori C için yarışma kuralları aşağıdadır.

 

 

 C KATEGORİSİ ALT SINIFLARI

 

C-1

 

Kürekli ve Yelkenli Tekneler : İşte benim kategorim. Tüm yelkenli ve kürekli gemi modelleri bu sınıfa girmektedirler. Modellerin yelkenli veya yelkensiz yapılması konusunda bir zorlama bulunmamaktadır.

 

C-2

 

Makineli gemi modelleri : Buharlı gemiler, vapurlar, tankerler tamimiyle bu sınıfa girmektedirler. Yapılan modelde makinelerin çalışması konusunda bir zorlama bulunmamaktadır.

 

C-3

 

Gemi tesisleri ve gemi kısımları modelleri: Tersaneler, limanlar ve bunların dioramaları, model yan veya enine kesitleri bu sınıfa girmektedirler.

 

C-4  

1/250 den  küçük ölçekli modeller: Küçük ölçekli modellerin sınıfı

 

C-5

 

Şişe içi gemi modelleri: Bu sınıf kendi içerisinde iki bölüme ayrılmaktadır. C-5A bölümünde model şişenin dışında yapılıp bitirildikten sonra değişik metotlarla komple sişenin içerisine aktarılan modellerdir. C-5B Bölümünde ise model şişenin herhangi bir yerinde deformasyon oluşturulmadan ,şişe ağzından sokulan küçük model parçaları ile şişe içinde bütünlenen modellerin sınıfıdır.

 

 

C-6

 

Pastik modeller.

 

C-7

 

Kağıt ve karton modeller.

   

 

C Kategorisinde modeller bir kaideye tespit edilmiş olmalıdır. Bu kuraldan yola çıkarak bir kaideye tespit edilmiş ama motorlu, yüzen  veya uzaktan kumandalı modellerde C kategorisinde yarışabilirler. Bunların üzerindeki hareketli mekanizmalar ve motorlar onlara bir ayrıcalık kazandırmadığı gibi değerlendirmeye tabi tutulmazlar. Sadece statik ve gerçekliğe uygunluk açısından değerlendirilirler..

 

C Kategorisinde modeller Belli bir ölçekte yapılmış, görünüş ve renkleri itibari ile plana ve tarihsel verilere sadık kalınmış, Herhangi bir zamanda yaşamış, Gerçeğinin parçalarına ve aksesuarlarına ölçeğine ve gerçekliğine sadık kalınarak yapılmış, olmalıdırlar.

 

C Kategorisinde modeller orijinal dokümanlara sadık kalınarak, Tüm parçalarının ve aksesuarlarının  bizzat modelcinin  kendisi tarafından yapılmış olması gerekmektedir. Model üzerinde hazır olarak hiçbir parça ve aksesuar kullanılamaz.

 

C Kategorisinde modellerde kullanılacak materyal konusunda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Ağaç, plastik, çeşitli madenler, kağıt, karton, kumaş, vb kullanılabilmektedir.

 

C5-C6-C7 Kategorisi için yukarıdaki kuralların yanında kendine özgü ilave kuralları bulunmaktadır.

 

 

C KATEGORİSİNE,  HAZIR KİTLERDEN  YAPILMIŞ MODELLER VEYA MODELİNİN HERHANGİ BİR YERİNDE  KİT PARÇASI KULLANILARAK YAPILMIŞ MODELLER   VEYA HAZIR PARÇA VE AKSESUARLAR  KULLANARAK YAPILMIŞ MODELLER BU KATEGORİYE DAHİL EDİLMEZLER VE  YARIŞMALARA KATILAMAZLAR.

 

NAVIGA RESMİ WEB SİTESİ

www.naviga.org