GEMİ MODELLERİ İÇİN CAMEKAN  TABLASI YAPIMI

(Display case  building for ship models)

 

 

      Gemi modelini yapmaktan daha ziyade onu saklamasıdır zor olan. Aylarca emek harcanır ama iş camekana gelince tereddüt edilir. Birçok modelci arkadaşımın tercih ettiği gibi camekansız bir şekilde sergilenir modeller. Toza bulanırlar. Havadaki  nem değişiminden etkilenirler, Uçan haşerelerin pisliklerine maruz kalırlar ve bunun gibi bir çok etkenden sonra,  eve gelen misafir çocuğun son darbesiyle paramparça bir şekilde bir kenara atılıp yok olup giderler. Modelcinin, kendisinin yaptığı modele verdiği değerle ilgili bir problemdir aslında bu. Çünkü kendisi bile beğenmemiştir modelini. Bence o yüzden modeline camekan yapmaktan kaçar.

      Camekanlarımı ve tablalarını ben kendim imal edebiliyorum. Emin olun bir iki çıta, ve biraz çuha bez ile rahatlıkla halledebilirsiniz. Burada anlatacağım camekan tablası Marmara Kancabaş modeli için yapıldı.  Plandan modelin genişliği ve yüksekliği  ölçtüm ve  en az 3 er santim bu ölçülere ilave ederek tabla ölçüsünü buldum. Benimkisi 69*28 cm geldi.

 

MALZEMELER

 

Malzeme olarak 8 mm sunta parçayı marangozda kestirdim. Elimde sürekli olarak tabla yapımında kullandığımdan kalınlığı 12 mm, genişliği 100 mm olan  çam ağacından bir lata bulunmakta. Camekan yaparken bu latadan  12*12 mm çıta kesebiliyorum. Gene bu latadan iki parça çıta kesip hazırladım. Kumaş olarak ben her zaman siyah rengi tercih ediyorum. Kumaşın bir özelliği yok normal kumaş işte.


 

 

Çıtalarımın dış yüzeyini temiz bir şekilde zımpara yaptıktan sonra, Proxxon FKS Testeremi freze olarak kullanarak çıtalara sunta kalınlığı kadar "8mm" yüksekliğinde ve 2mm kalınlığında fatura açtım. Bu işlemi kumaşın kenarlarındaki pürüzlerinin görünmemesi için yapıyorum.


 

 

Sunta tablanın kenar uzunluklarına göre çıta boylarını ayarladım ve 45 derece öpüşme açılarını gene proxxon FKS testerenin açılı kesim aparatını kullanarak kestim.


 

8mm sunta üzerine çift taraflı bant yardımı ile kumaşımı yapıştırdım. Kumaşı kenarlara kıvırmadım, Suntanın tam kenarına sıfır kestim. Akabinde çıtalarımı yapıştırdım. Yapıştırmada japon yapıştırıcısı kullandım. (Hani şu spreyini sıkınca hemen donanlardan) Böylece o meşhur U mengenesine falan gerek kalmadı:))


 

 

Çıtalar zaten 5 dakika  kemik gibi yapıştılar. Öyle ahşap tutkalı kullanarak bir gün bir çıtayı, diğer gün ikinci çıtayı yapıştırmanıza gerek yok. Teknoloji gelişti artık. Onlar eskide kaldı. Akabinde geçenlerde İzmir bit pazarında dolaşırken 50 liraya kelepir fiyata denk gelen makita marka el freze motoru ile çıta kenarlarına desen yaptım.


 

En son olarak  su bazlı ve sihirli ahşap renklendirme sıvımı kullanarak çam ağacını bir fırça dokunuşu ile maun ağacına çevirdim.  Birazdan yaptığım bu tabla ile beraber camcıma gidip uygun cam kestireceğim. Bu camları ben evde şeffaf silikon kullanarak birleştiriyorum. Camcının yaptığı işçilik hoşuma gitmiyor. Ben cam birleşme yerlerine maskeleme bandı yapıştırdıktan sonra silikon uyguluyorum. Silikon kurumadan bandı çıkardığımda pürüzsüz bir birleşme görüntüsü elde edebiliyorum.  Genelde 4 mm cam tercih ediyorum. Biraz pahalı olmasına karşın, plexiglas tercihinizde her zaman var.(Zamanla dış yüzeyinde çizikler oluştuğu ve matlaştığı söylense de.)

 

Fatih KARALAR

  27 Kasım 2009