LEUDO VİNAİNO (1800-1900)

 

Leudo planı

    

       İlk olarak İtalya'nın Liguria bölgesinde imal edildiği bilinmektedir ve amacına uygun olarak 1800, 1900 yılları arasında İtalya kıyılarında yaşamıştır. Leudo'nun ataları çift direkli ve bu direkler üzerinde iki adet Latin yelkeni taşıyan ortaçağ Latin yelkenlileridir. Sonradan kaybolan pruva direği, manevra kabiliyetinin kolay ve çabuk olması nedeniyle pruvadan uzanan civarda direği şekline dönüşmüştür. Geminin tekne kısmı karakteristik yumurta şeklindedir. Bu yapı tekneye önemli ölçüde denge unsuru kazandırmaktadır. Serenin gemi uzunluğundan fazla olmasından dolayı yelkeni idare etmenin zorluğuna karşılık bu tip üçgen yelkenler rüzgarı yakalamak için bir avantajdır.

    

    Model  Nihat KARALAR tarafından inşa edilmiştir.  Model ve modelin üzerindeki aksesuarların tamamı modelci tarafından yapılarak hazır hiç bir malzeme kullanılmamıştır. Borda sarımında ıhlamur, diğer bölümlerde  gürgen, ceviz, ramin ağaçları kullanılmıştır. Model airbrush ile boyanarak  mat vernik ile sonlandırılmıştır.  Orijinal plan modelci tarafından bilgisayar ortamında analiz edilerek hata kontrolü yapılmış ve sapma yapmadan model planı çizilmiştir. Tarihsel dokümanlardan ve orijinal plan üzerindeki verilerden toplanan bilgilerle model ve aksesuarlar şekillendirilmiştir.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Autocad plan çizimi

     Önemle belirtilmesi gerekirse gemi bu yapısı itibariyle zorlayıcı hatta karşı konulmaz hava koşullarına bile karşı koyacak şekildedir. Şiddetli yağmur sularının güverteden seri şekilde tahliyesini sağlamak amacıyla sancak ve iskele taraflarına iki sıra su tahliye delikleri yapılmıştır. Sağlam ambar kapakları, taşınan malzemenin yağmur ve deniz sularından korunması amacıyla izolasyon görevi yapmaktadır.  Leudo’nun orijinalliği oldukça değişkendir. Yakın tarihte Leudo’ya yelkenlerinin yanı sıra uskur da takılmıştır. Böylece hem rüzgar hem de motor enerjisinden faydalanmaktadır. Genel tanımda ona bir kargo gemisi denilebilir.

   İtalya da üretilen peynirleri, tarımsal aletleri, el dokuma kumaşları, şarapları başka ülkelere pazarlamak ve İtalya etrafındaki adalara  getirip götürmek için kullanılıyordu. 50 yıl öncesine kadar İtalya da , yerel balıkçılar tarafından kullanılan zamanın en hoş teknelerinden birisiydi. Günümüzde turizm amaçlı kullanılan birkaç adet Leudo halen yaşamaktadırlar.

  

    1986 yılında on kişilik bir mürettebat ile İtalya dan başlayıp, Atlantik okyanusunu çaprazlamasına geçerek Chicago ya ulaşmıştır. Boyu 26,60 metre, genişlik 5,60 metre, ağırlığı 25 ton, yelken alanı 160 metrekaredir.

                                                                                                         

 

 

 

         

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

NOT:Leudonun  fotoğraf ve model resimlerinden oluşan  enstrümantal tanıtım sunusunu bilgisayarınıza indirmek "download" için tıklayınız. Bu sunu aynı zamanda ekran koruyucu "screensaver" olarak kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. İndirdikten sonra lütfen kurulum yönergesini takip ediniz.

 

NOT:Bu linkten " http://www.modellismo-navale.it/MONOGRAFIE/leudi/ " detaylı Leudo fotoğraflarına ve Autocad plan çizimlerine ulaşabilirsiniz.